;

Organik Pamuk hakkında bilinmesi gereken 6 bilgi

Organik Pamuk - NiteNite

Organik Pamuk hakkında bilinmesi gereken 6 bilgi

Merhaba sevgili Nite Nite Blog okuru, Biz, ürünlerimiz için ‘anne kucağı kadar doğal’ diyoruz. Bunun bir sebebi var. Bebekler en sağlıklı kumaşa sahip yastık, nevresim ve battaniyelerde mışıl mışıl uyusun, teni kadar yumuşacık havlulara sarınsın istiyoruz. İşte bu yüzden ürünlerimizde %100 organik pamuk kullanıyoruz.

Peki pamuk nasıl organik olur? %100 organik diyebilmemiz için pamuğun hangi özelliklere sahip olması gerekir? Organik pamuğun tarımı ve işlenmesine dair detaylar neler?

Organik Pamuk - NiteNite1. Organik pamuk nedir? Organik tekstil nasıl yapılır?

Tarımsal üretimi organik şekilde yapılan bir pamuk, tekstil üretim aşamalarında da organik sürece uygun şekilde işlenirse organik tekstil yapılmış olur.

Bir tekstil ürününe ‘organik’ diyebilmemiz için, o üründe kullanılan pamukla beraber ürün tedarik sürecinde birlikte çalışılan tüm üretici ve tedarikçilerin (kumaşçılar, boyacılar, baskıcılar, vb.), üretim süreçleriyle ilgili olarak yetkin sertifikasyon kuruluşlarından ‘organik’ sertifikası almış olması gerekir.

2. Neden organik pamuğu tercih etmelisiniz?

Alınan verimi artırmak için, endüstriyel pamuk üretimi ve işlenmesinde bazı yumuşatıcı, ağartıcı ve koruyucu etkiye sahip kimyasallar kullanılır. Bu üretimde enerji ve su kullanımı da gereğinden fazladır. Hem doğayı hem de insan sağlığını tehlikeye atan kanserojen içerikli kimyasallar, yıkama ile bile tamamen yok olmaz ve cilt tarafından da kolayca emilir. Oysa;

Organik pamuğun yetiştirilme ve işlenme süreçlerinde kimyasallar yerine doğanın devamlılığına katkı sunan, sürdürülebilir tekstili mümkün kılan metotlar kullanılır.

Organik Pamuk - NiteNite

3. Organik Pamuk Doğayı korur.

Endüstriyel pamuk üretiminde kullanılan kimyasallar yeraltı sularına karışarak biyoçeşitliliği tehlikeye sokar. Bu da toprağın yapısını düzeltilemeyecek şekilde bozar. Oysa;

Organik pamuk tarımı yapılırken ortaya çıkan karbon salınımı çok daha azdır, geleneksel pamuk üretimine göre %60’a kadar daha az su tüketilir. Üreticiler, hayvanlar ve tüketiciler kimyasallara maruz kalmaz. Üretimi sırasında ortaya çıkan atıklar geri dönüştürülür veya üretime tekrar sokulur. Ayrıca doğal kaynaklı bir liftir, GDO içermez, hava geçirgenliğine sahiptir, nem çeker, kolay yıkanabilir ve hijyeniktir.

4. Organik pamuk bebek sağlığını neden yakından ilgilendirir?

Organik Pamuk - NiteNiteBebek ve çocukların bağışıklık sistemi, biz yetişkinlere nazaran daha güçsüzdür. Miniklerimiz bizden beş kat daha geçirgen bir cilde ve toksinlere daha açık bedenlere sahiptir. Maruz kaldıkları zehirli kimyasallarla yeterince mücadele edemeyince alerjik reaksiyonlar yaşayabilir, daha da kötüsü beyin hasarı veya kanser riskine açık hale gelebilirler.

Endüstriyel pamukta kullanılan kimyasalların güvenlik seviyeleri vardır ancak bu seviyeler çoğunlukla yetişkinlere göre belirlenir. Bu yüzden;

Bebek ve çocuklarımız için %100 organik pamuğa sahip tekstil ürünleri kullanarak onların sağlıklarını korumalıyız.

5. Organik tekstil uzun vadede daha ekonomiktir.

Organik pamuklu ürünlerin diğer ürünlere göre daha pahalı olduğunu görürüz. Ancak normal pamuklu bir ürün 20 yıkamada bozulmaya başlarken organik pamuk ya da bambu içerikli bir ürünün 100 yıkamaya kadar değişikliğe uğramadığını, rengini ve biçimini yıllar boyu koruduğunu gözlemliyoruz.

Organik ürünler, normal pamuklu ürünlere göre daha dayanıklı olduğu için uzun vadede çok daha ekonomiktir.

6. Dünyada kimler ne kadar organik pamuk yetiştiriliyor?

Pestisit Eylem Ağı (Pesticide Action Network – PAN) ve Organik Ticaret Birliği (Organic Trade Association – OTA) gibi dernek ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle artan organik pamuk üretimi, 2017 itibarıyla toplam 18 ülkede, 118 bin metrik tona ulaştı. Organik pamuğun en çok üretildiği ülkeler ise Çin, Tanzanya, Uganda, Benin, Türkiye ve ABD.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *